Czy leasing pracowników opłaca się przedsiębiorstwom?

leasing pracowników

Leasing pracowników to zjawisko stosunkowo nowe na naszym rynku. Do tej pory pracodawca mógł samodzielnie wyszukać kandydata na stanowisko lub skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej. Leasing to forma swego rodzaju “wypożyczenia” pracownika z odpowiednimi kompetencjami, który przez określony czas będzie wykonywać konkretny zakres obowiązków. Kiedy to rozwiązanie może okazać się korzystniejsze w porównaniu do innych znanych metod i czy rzeczywiście może być opłacalna dla przedsiębiorstwa?

W jaki sposób można skorzystać na leasingu pracowników?

Kluczem do sukcesu w przypadku leasingu pracowników najczęściej okazuje się nawiązanie współpracy z wiarygodną i sprawdzoną agencją, która zajmuje się tego rodzaju usługami. Wszystkie podejmowane działania, a także zawierane umowy, powinny być przejrzyste i funkcjonować na korzystnych warunkach dla wszystkich stron, w tym również dla samego pracownika. Agencja, z którą nawiążemy współpracę, musi być rzetelna i kompetentna. Ze względu na bezpieczeństwo własnej firmy lepiej unikać agencji, które posiadają negatywne opinie, np. związane z wykorzystywaniem pracowników. To bardzo ważne, aby zatrudniani ludzie również byli zadowoleni, gdyż będzie to miało bezpośrednie przełożenie na jakość wykonywanej przez nich pracy.

Coraz więcej polskich firm aktywnie korzysta z leasingu, gdyż dzięki tej formie pozyskiwania pracowników są odciążone od żmudnych i czasochłonnych rekrutacji oraz formalności związanych z zatrudnieniem. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw większych, w których dochodzi do częstej rotacji kadry. Z kolei w przypadku małych firm oraz startujących ze swoją działalnością jest to doskonały sposób na optymalizację kosztów zatrudnienia.

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników na zasadzie leasingu nie musi zawierać z nimi długotrwałych umów. Zamiast tego uzyskuje szybkie wsparcie stałych pracowników poprzez przydzielenie im do pomocy osoby z odpowiednimi kompetencjami. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy realizowane są duże projekty wymagające tymczasowego wsparcia.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *