Praca dla Ukraińców: w jakich branżach najczęściej pracują?

Praca - Ukraina - obraz

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez NBP w Polsce znalazło zatrudnienie ok. 1,2 mln obywateli Ukrainy, przy czym większość z nich pracuje na podstawie wizy, a 330 tys. posiada zezwolenie na pracę.

I chociaż często słyszymy opinię, że nasz kraj wybierają z braku innej perspektywy (najchętniej wyjechaliby na zachód, np. do Niemiec), to jednak agencje zatrudnienia mają nieco inne doświadczenia – Ukraińcy są zainteresowani współpracą z polskim pracodawcą, a wiele przedsiębiorstw szuka pracowników zza wschodniej granicy. Potwierdzeniem tego jest coraz większe zainteresowanie usługami z zakresu leasingu pracowników z Ukrainy, dzięki któremu można pozyskać specjalistów do pracy w różnych branżach.

Gdzie najczęściej szukają zatrudnienia pracownicy z Ukrainy?

Kandydaci do pracy z Ukrainy są zainteresowani różnymi stanowiskami. Cudzoziemcom najczęściej proponowana jest praca na ramach wakatów, które z różnych powodów nie są obsadzone pracownikami z Polski, a powodem najczęściej jest brak zainteresowania tego rodzaju zatrudnieniem. W naszym kraju w wielu branżach zaczyna brakować “rąk do pracy”, więc pracodawcy próbują sobie radzić z pomocą obcokrajowców.

Najwięcej Ukraińców pracuje w Polsce jako pracownicy na stanowiskach m.in. sprzedawcy, kelnera, barmana, fryzjera, kosmetyczki, fryzjerki, kierowcy taksówki, recepcjonisty w hotelach. Wielu z nich pracuje również w gastronomii jako kucharza lub pomoc kucharza. Oprócz tego polscy przedsiębiorcy poszukują też wielu robotników przemysłowych i rzemieślników z Ukrainy. Chętnie zatrudniają też operatorów oraz monterów maszyn i urządzeń. Coraz częściej można też spotkać obywateli z Ukrainy, pracujących jako sprzedawcy w polskich sklepach. Zainteresowaniem cieszą się też zawody medyczne, przede wszystkim na stanowisku pielęgniarki.

Niemało jest też Ukraińców podejmujących się z powodzeniem rozmaitych prac biurowych. Coraz więcej wysoko wykwalifikowanych obcokrajowców, którym udało się dobrze opanować język polski, podejmuje zatrudnienie na stanowiskach specjalistycznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *